Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

MBATL


MIĘDZYNARODOWE BIENNALE TKANINY LNIANEJ "Z krosna do Krosna"

X Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. Co dwa lata Karpackie Klimaty otwiera wyjątkowa wystawa pokonkursowa prezentująca dokonania w dziedzinie artystycznej tkaniny lnianej. Tegoroczna, 10 edycja Biennale „Z krosna do Krosna” zgromadziła prace ponad stu artystów z całego świata.


Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zwiedzających powinien przyciągnąć fakt, iż pośród konkursów w obszarze tkaniny artystycznej w Europie trudno jest wskazać podobne wydarzenie, które koncentrowałoby się głównie i bez mała wyłącznie na tworzywie, jakim jest len. Podczas Karpackich Klimatów dowiemy się kto w tym roku otrzyma laury pierwszeństwa.
Pomysł zorganizowania przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do K
rosna" zrodził się w 2000 roku. Impreza jest nawiązaniem do bogatych tradycji tkackich Podkarpacia.


Konkurs skierowany jest do twórców profesjonalnych. Wśród głównych celów organizacyjnych krośnieńskiego Biennale należy wymienić: nawiązanie do tradycji tkactwa lniarskiego w Krośnie i w regionie Karpat, eksponowanie w Krośnie dzieł powstałych na bazie lnu, organizacja cyklicznych krośnieńskich spotkań artystów i ich dzieł, połączonych z wymianą myśli i doświadczeń twórczych, rozwój kolekcji artystycznej tkaniny lnianej utworzonej w Muzeum Rzemiosła w Krośnie, i jej promocja w Europie poprzez realizację formuły wystawy wędrującej. Krośnieńska wystawa prezentowana jest głównie w Euroregionie KARPATY (Polska, Słowacja, Ukraina, Węgry). Ma charakter wystawy wędrującej - zwykle odbywa się kilka prezentacji. Jej założenia merytoryczne zostały oparte na doświadczeniach Biennale Małych Form Tkackich, organizowanym przez prof. Ewę Marię Poradowską - Werszler, której jednocześnie Muzeum powierzyło funkcję doradcy artystycznego. Patronat naukowy nad biennale objęła prof. Irena Huml z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Organizacją Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej kieruje Ewa Mańkowska - dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.


Elżbieta Skóra, Ukwiecenie III, 2006
Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" spotkało się z dużym uznaniem i zainteresowaniem zarówno ze strony artystów jak i krytyków sztuki. Faktem jest, że krośnieńska impreza została nie tylko zauważona przez środowiska twórcze zajmujące się tkaniną, lecz przede wszystkim potraktowana jako konkurs o poważnej randze. Dowodem prestiżu jest udział artystów z wielu krajów świata: Austria, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Łotwa, Niemcy, Rosja, Szkocja, Szwajcaria, Słowacja, Szwecja, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Włochy. Warto podkreślić, że krośnieńskie biennale jest jedyną tego typu imprezą organizowaną na Podkarpaciu. Ze względu na prestiż i ugruntowaną popularność weszło na stałe do kalendarza europejskich imprez z dziedziny tkactwa artystycznego.