Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

O mieście

Krosno, określane mianem "parva Cracovia", położone jest w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim.


Lokowane w poł. XIV w. miasto urzeka pięknem kościołów i kamieniczek usytuowanych głównie w obrębie Rynku, który mieści się na wzniesieniu ok. 277 m. n.p.m. Renesansowe kamieniczki, gotyckie i barokowe kościoły, dzwonnica z dzwonem Urbanem –  jednym z największych dzwonów w Polsce to zabytkowe „perełki” miasta.

Krosno nierozerwalnie kojarzy się ze szkłem. Miasto na stałe wpisało się w historię przemysłu i sztuki szklarskiej. Światowej klasy mistrzowie tego rzemiosła i projektanci często zaczynali swoją karierę w jednej z wielu krośnieńskich hut szkła i to właśnie dzięki nim historia i szklane dziedzictwo stale się wzbogaca.


Chcąc pokazać niezwykle barwny i widowiskowy proces tworzenia szklanych dzieł sztuki, ale także ocalić „szklaną” historię miasta od zapomnienia powstał w Krośnie „szklany szlak”. Trasa wytyczona przez unikalne, szklane dzieła małej architektury rozpoczyna się na starówce i prowadzi przez całe miasto.

W otoczeniu średniowiecznego Rynku, na bazie XIX - wiecznej dawnej hali targowej powstało Centrum Dziedzictwa Szkła. Miejsce, które łączy tradycję sztuki szklarskiej z nowoczesnym jej wcieleniem, miejsce w którym każdy z odwiedzających może uczestniczyć w widowiskowym i niemal magicznym procesie wytopu i obróbki szkła.

Nieopodal Centrum Dziedzictwa Szkła, na szklanym szlaku, poniżej zachodniej pierzei rynku, leżą piwnice pamiętające czasy, kiedy Krosno było ważnym ośrodkiem handlu winem. W niezwykłych, starych wnętrzach historia miasta łączy się z nowoczesnością. Dzięki technologii najnowszej generacji obejrzeć można unikatowe szklane dzieła krośnieńskich hut – dawne wyroby szklarskie i najnowocześniejszy design.

Na „szklanym szlaku” leżą także miejsca, które łącząc wiele historycznych wątków świadczą o niezwykłej historii miasta i regionu. Wystawa lamp pokazuje w jaki sposób szklana sztuka przenika się z ukształtowanym tutaj przemysłem naftowym. Wspaniała kolekcja lamp naftowych Muzeum Podkarpackiego to unikat na skalę światową. Zaskakuje mnogością form, i wspaniałych efektów jakie daje przejście światła przez wymyślne, różnobarwne klosze lamp naftowych.

Krosno to miasto szkła. Oferuje możliwość doświadczenia niezwykłych wrażeń. Biorąc udział w wytopie masy szklanej, obserwując niezwykły proces tworzenia arcydzieł szklanej sztuki czy podążając szlakiem szklanej architektury, każdy może doświadczyć bogactwa możliwości jakie daje ten niezwykły materiał.
Więcej na stronie www.miastoszkla.pl
Okolice Krosna to także kolebka światowego przemysłu naftowego. W Bóbrce k/Krosna w 1854 r. otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.


Niepowtarzalną atmosferę miasta tworzą imprezy cykliczne, wśród których największą renomą cieszą się Krośnieńskie Spotkania Teatralne, Galicja Blues Festival oraz imprezy plenerowe, m.in. Karpackie Klimaty, Świet(l)ne Miasto czy Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe - które są najbardziej spektakularnym wydarzeniem w mieście.Pobytem w Krośnie z pewnością usatysfakcjonowani będą entuzjaści aktywnego wypoczynku. Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych terenów Beskidu Niskiego i Pogórza Strzyżowsko - Dynowskiego. Znajdują się tu dogodne warunki do wypoczynku, lecznictwa uzdrowiskowego i turystyki, czemu sprzyja nieskażone środowisko naturalne.


Ciekawa historia, zabytki, bogate kalendarium wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz walory krajoznawcze, wynikające z położenia Krosna u przedproża Bieszczad, stanowią niewątpliwie atuty zachęcające do odwiedzenia naszego pięknego miasta.