Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

WYDARZENIA

KLIMATYCZNE KROSNO

2018.08.01
W Krośnie zazwyczaj jest cicho i spokojnie. Po Rynku otoczonym piętrowymi kamienicami kupieckimi z podcieniami bez pośpiechu spacerują mieszkańcy i turyści. Większość z zabytkowych kamieniczek powstała w XVI w., kiedy Krosno szybko się rozwijało. Miasto było wówczas ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Ze względu na podobieństwo krośnieńskiego Rynku z podcieniami do krakowskiego Starego Miasta i wysoki poziom życia kulturalnego, miasto położone u ujścia Lubatówki do Wisłoka nazywano małym Krakowem.


ZASTRZYK ENERGII
Kameralne Krosno zmienia się nie do poznania pod koniec wakacji. Na trzy dni staje się kulturalną stolicą Podkarpacia. A wszystko za sprawą Karpackich Klimatów, podczas których promuje się bogatą tradycję i folklor tych ziem. Festiwal Kultur Pogranicza cieszy się coraz większą popularnością.

W piątkowy wieczór festiwal otwiera rozśpiewany korowód artystów i kuglarzy. Od tej chwili przez następne dwa dni Krosno będzie żyło koncertami, jarmarkiem, wystawami i konkursami. W ramach Karpackich Klimatów odbywa się Festiwal Win Węgierskich. To niepowtarzalna okazja do degustacji szlachetnego trunku. To impreza, podczas której ludzie spacerując po Rynku raczą się tym trunkiem. Nie brakuje opowieści o winie, a także wystaw przybliżających kulturę pogranicza i występów muzyków.


SMAKI POLSKO-WĘGIERSKIE
Na trzy dni krośnieński Rynek przejmą we władanie lokalni rzemieślnicy i twórcy, w powietrze uniesie się zapach tradycyjnych potraw regionu. Spacer po mieście zaostrza apetyt. Żaden turysta nie przejdzie obojętnie obok zalewajki na maślance, gołąbków bieszczadzkich, proziaków, czyli placków mącznych z dodatkiem sody, a także chleba wypiekanego według starodawnych receptur. Takie specjały wymagają towarzystwa szlachetnego trunku, czyli karpackiego wina! Co także będzie zgodne z tradycją. W XVII w. Krosno było ważnym przystankiem na winnym szlaku, a wytwarzany z winorośli trunek jednym z cenniejszych towarów importowych.
 

SZKLANE SERCE POLSKI
Krosno jest często nazywane szklanym sercem Polski. Cały region szczyci się wieloletnią tradycją związaną z produkcją i zdobieniem szkła. Największym polskim producentem szkła gospodarczego są Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno” SA założone w 1923 roku. Jaką korzyść z tych tradycji może mieć turysta uczestniczący w Karpackich Klimatach? Po pierwsze: zakupy. Na straganach będą nas kusić przeróżne szklane cuda - figurki zwierząt, kolorowa biżuteria, ozdoby do ogrodów. Po drugie: będzie można samemu zrobić gustowne cacko. Piszczel, którą posługują się hutnicy pozwoli wydmuchać szkło, a specjalny piec – wytopić masę. Po trzecie: znów wracamy do wina. Nawet najlepsze karpackie wino zyskuje na smaku, jeśli jest podane w pięknym kieliszku z Krosna.

Aby każdy, kto zawita do Krosna mógł poznać fascynującą historię szkła oraz samemu spróbować stworzyć szklaną pamiątkę, powstało w Krośnie Centrum Dziedzictwa Szkła. Jest to zespół obiektów i atrakcji związanych z bogatą tradycją produkcji szklarskiej, gdzie można poznać historię i bogatą tradycję przemysłu szklarskiego oraz odkryć kunszt i mistrzostwo podkarpackich szklarzy.