Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

2015

FESTIWAL KULTUR POGRANICZA KARPACKIE KLIMATY KROSNO 21-23 sierpnia 2015

Kolejną edycję Karpackich Klimatów zainaugurował na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza koncert sanockiej grupy Matragona. Oficjalnego otwarcia Festiwalu Kultur Pogranicza i Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa dokonał Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki. Po inauguracji, uformował się kolorowy pochód gospodarzy i gości, który przeszedł w zapadającym mroku na Rynek Starego Miasta, gdzie dokonano prezentacji wszystkich zespołów zaproszonych na Karpackie Klimaty. Tak było dzień pierwszy, a przez następne dwa, od wczesnych godzin przedpołudniowych do późnego wieczora, Rynek rozbrzmiewał dźwiękami muzyki zespołów z Węgier, Słowacji i Ukrainy, Czech i Polski. Na festiwalowej scenie zaprezentowało się łącznie 19 grup m.in. węgierskie grupy taneczne „Csimpolya” i „Zala” oraz muzyczny Babra Band, lubelski zespół muzyczny „Neoklez”, czeski „Ohnica”, słowacki śpiewaczy „Olšavan”, folkowy Czeremhat, a także dwa krośnieńskie - grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca PWSZ oraz Artyści za dychę z PPSKAKiB. Publiczności bardzo podobała się ta niezwykła różnorodność karpacka.
Krośnianie, ale także przyjezdni, tłumnie przybywali na Rynek, gdzie rozbrzmiewała muzyka, ale też można było wypić lampkę wina podczas trwającego równolegle13. Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa oraz głosować na Ulubiony Chleb Krośnian. W tym roku do dziesiątej edycji konkursu przystąpiło 8 piekarni. Zwyciężył chleb żytni ze słonecznikiem z piekarni „Krukierek”, który będzie nosił ten zaszczytny tytuł do sierpnia 2016 roku. Hojni krośnieńscy piekarze przekazali do konkursu około 300 bochenków chleba, którymi do woli można było się częstować w trakcie dwóch dni Karpackich Klimatów. Pozostałe bochenki rozdane zostały przez Akcję Charytatywną potrzebującym we wtorek 26 sierpnia na placu przy kościele farnym w Krośnie. Prowadzący Karpackie Klimaty, aktor Stanisław Jaskułka wielokrotnie podkreślał, że nie tylko szkło jest bogactwem naszego regionu, ale także niezwykle smaczne pieczywo wypiekane w lokalnych piekarniach.
Rynek Starego Miasta i przyległe do niego ulice wypełniały liczne kramy i stragany z rękodziełem artystycznym (plecionki wiklinowe, serwety, biżuteria, ceramika), malarstwem, różnorodnymi tradycyjnymi przysmakami (ciasta, chleby, miody).
Niezwykle atrakcyjnie prezentowała się plenerowa wystawa fotografii członków Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które zawisły przy ul. Piłsudskiego i na placu przy kościele Farnym. 
Festiwal Kultur pogranicza jest imprezą dla całych rodzin. Nie mogło więc zabraknąć przestrzeni dla najmłodszych uczestników, których organizatorzy zaprosili na plac przy ul. Piłsudskiego. W ramach jarmarku przygotowano wiele ciekawych warsztatów m.in. malowanie na drewnianych deseczkach, wykonywanie i animowanie lalek oraz motanek. Jak na średniowieczny jarmark przystało, znalazło się też miejsce na przedstawienia. Zaprezentowały je teatry Małe Mi i Pinokio.
Nie zabrakło także atrakcji sportowych. Na starcie XI edycji ulicznego Biegu o Skarb Portiusa stanęła rekordowa liczba 235 zawodników. Gościem była olimpijczyk, maratończyk Henryk Szot. Najszybszą kobieta okazała się Sofiya Yaremchuk ze Lwowa, a wśród mężczyzn triumfował Szymon Kulka z Ropy. W niedzielne popołudnie z Rynku do Nowego Żmigrodu i z powrotem wystartował rajd rowerowy szlakiem Balinta Balassiego.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowej stała się na trzy dni miejscem aktywnej promocji uczelni i atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów - chociażby wykłady o uzdrawiającej sile ziół, gry i konkursy, plenerowe kino.
Zakątek Rozmaitości Galicyjskich zorganizowany przez Unię Przedsiębiorczych na placu przy ul. Franciszkańskiej przyciągnął miłośników mocniejszego brzmienia. Na Galicyjskiej Scenie Rozmaitości zagościła m.in. grupa Breakout. Ogłoszono wyniki konkursu na Najlepszą Nalewkę Galicyjską - okazała się nią „Grzechu warta”. Najlepszą Chrzanówką Krośnieńską została Chrzanówka z „Parkowej 7”.
Chętni mogli zwiedzać wieżę farną i podziwiać miasto z jej galeryjki widokowej, przyglądać się pokazom wytapiania szkła w hutniczym piecu ustawiony na dziedzińcu Centrum Dziedzictwa Szkła. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły także - Muzeum Podkarpackie i Muzeum Rzemiosła.
Nowością było uruchomienie Karpackiego Studia, które emitowało program na żywo w Internecie. Prowadził je Stanisław Jagieło, a gościli w nim przedstawiciele krośnieńskich instytucji kultury, PWSZ oraz artyści występujący na klimatycznej scenie  Karpackich Klimatów.
Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta, która miała miejsce 22 sierpnia 2015 nastąpiło podpisanie umowy o partnerstwie miast pomiędzy Krosnem a niemieckim miastem Marl, Reprezentowali je prezydent Piotr Przytocki i burmistrz Werner Arndt.
Przez trzy dni Rynek krośnieński był centrum życia kulturalnego i artystycznego miasta, a klimatyczne słoneczniki „uśmiechające się” w pełnym słońcu przywiodły na krośnieńską starówkę rekordową liczbę ludzi.