Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

2012

KROSNO 31 sierpnia – 2 września 2012

Karpackie Klimaty to niepowtarzalna, klimatyczna impreza, która na koniec wakacji zmienia Rynek Starego Miasta Krosna w tętniące życiem centrum kultur pogranicza.  Wśród wielu wydarzeń składających się na trzydniowy Festiwal Kultur Pogranicza są każdy mógł znalazł coś wyjątkowego dla siebie - niepowtarzalne karpackie przysmaki, rękodzieło artystyczne, porywające dźwięki muzyki folkowej, żywiołowe tańce krajów pogranicza i wiele innych atrakcji.
Oficjalna inauguracja miała miejsce w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w piątkowy wieczór. Po niej kolorowy pochód gospodarzy i gości przeszedł na Rynek Starego Miasta.
A w sobotę i niedzielę, na rynku i nie tylko „działo się” już od samego rana do późnego wieczora. Było niezwykle bogato artystycznie. Gwiazdą tegorocznej edycji Karpackich Klimatów była - Kapela Góralska InoRos, finalista programu „Must be the music”. Zespół zyskał sławę dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do grania, czasami już zapomnianych, melodii śpiewanych przez naszych dziadków. Na klimatycznej scenie ustawionej na Rynku pojawiło się blisko 500 wykonawców z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Węgier i Włoch. Karpackie Klimaty stanowiły prawdziwą „ucztę” dla miłośników muzyki pogranicza karpackiego. Nie zabrakło także żywiołowych tańców z węgierskim czardaszem na czele. Ulubieńcem publiczności została włoska formacja Trębaczy i Bębniarzy Gualdo Tadino wywodząca się z włoskiego miasta o tej samej nazwie. Włodarze obu miast - prezydent Piotr Przytocki i burmistrz Roberto Morroni podpisali porozumienie o partnerstwie.

Prezentacjom licznych artystów i regionalnych twórców towarzyszył 10. Jubileuszowy Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa. Festiwal zrodził się z miłości do tradycji Krosna, kultury, dobrej zabawy i umiłowania węgierskiego wina, które z naszym miastem jest związane od bardzo dawnych czasów. Przez trzy dni na krośnieńskim Rynku, stały stylowe  domki, w których można było degustować smaczne wina, regionalne wędliny, sery i inne smakowitości z Polski i Węgier. W Centrum Dziedzictwa Szkła czynna była wystawa, pod hasłem „Węgierskie wina w krośnieńskim szkle", poświęcona węgierskiemu winiarstwu. Odbyło się także w pięć degustacji, podczas, których płynęły opowieści o powstawaniu trunku a także o tradycji Karpackiego Szlaku Wina, którego sercem, za sprawą Wojciecha Roberta Portiusa, było kiedyś i ponownie jest dzisiaj Krosno.

Przez trzy dni rynek był również miejscem spotkania artystów pogranicza. Kolorowe stragany z daleka przykuwały wzrok, pełne wyrobów, które stanowić mogą zarówno miłą pamiątkę z Krosna czy upominek dla kogoś bliskiego. Znaleźć tu można było wiklinowe „cuda”, obrazy karpackich twórców z utrwalonym pięknem pobliskich okolic, drewniana biżuteria i coraz popularniejsze drewniane zabawki, rzeźby, ręcznie malowane koszulki, ikony, bieszczadzkie biesy i anioły, ceramikę, koronki, kilimy, lnianą odzież.

Nasz region słynie ze zdrowego i smacznego jedzenia. I właśnie na Karpackich Klimatach krośnianie i licznie przybyli turyści mogli posmakować tych  niespotykanych gdzie indziej rarytasów  przygotowanych według starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Tutejsze znakomite warunki przyrodnicze wpływają na smak karpackich miodów, produkowanych przez doświadczonych pszczelarzy. Oferta miodów była niezwykle bogata.

Tegoroczna prezentacja krośnieńskiego szkła zagościła na dziedzińcu Centrum Dziedzictwa Szkła. Firmy ze szklanego podkarpackiego zagłębia przygotowały stoiska ze swoimi wyrobami, a całokształt szklanej produkcji krośnieńskiego szklanego zagłębia był dla zwiedzających przepiękny i niezwykle oryginalny obiekt, na wyciagnięcie ręki - prezentacja najnowszych trendów „zabawa” ze szkłem, grawerowanie, malowanie szkła.

Tradycyjnie już mieszkańcy Krosna wybrali swój Ulubiony Chleb. W tym roku ten zaszczytny tytuł otrzymał chleb miłości z piekarni Stanisława Kopacza. Do konkursu organizowanego przez Muzeum Rzemiosła i Cech Rzemiosł Różnych zgłosiło się dziesięć piekarni.

W trakcie Karpackich Klimatów udostępniona została dla zwiedzających odnowiona wieża farna. Chętni  mogli podziwiać widok nie tylko Starówkę i miasto, ale także na panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego z jednej strony i Beskid Niski z Cergową z drugiej strony. Wspaniałe widoki to nie jedyna atrakcja wieży. Znajdują się tam trzy dzwony, w tym słynny Urban, trzeci pod względem wagi i rozmiarów dzwon historyczny w Polsce.

Imprezom towarzyszyły wystawy:
W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza - „Kościoły i piękno na gotyckiej drodze” - malarstwo Klubu Plastyka  ze Spisskiej Novej Vsi na Słowacji, oraz Wystawa z międzynarodowych plenerów fotograficznych Polska, Słowacja, Ukraina.  W Biurze Wystaw Artystycznych - Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej
„Z krosna do Krosna” oraz malarstwo Frantiśka Turcsanyi’ego i Anny Papiernik.
W Piwnicy PodCieniami - „Gualdo Tadino w Krośnie – wystawa ceramiki tradycyjnej”,
a w Wieży Dzwonnicy - „Plakat Mirosława Rymara”.
W Biurze Grupy Why Not TRAVEL- wystawa fotografii Bartłomieja Kielskiego–Bardanaszwili.  

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w sobotę i niedzielę zaprosiła na dwa swoje dziedzińce - zabytkowy i nowoczesny, gdzie można było się zafascynować się geoinżynierią i mechaniką, architektura i informatyką XXI wieku.

W piątkowy wieczór na wirydarzu restauracji „Ambrozja” miało miejsce spotkanie miłośników czarnego krążka. Można było przynieść stare płyty i wspólnie ich posłuchać.
 
Tradycyjnie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował VIII Bieg o Skarb Portiusa. Biegacze wystartowali z Rynku i po przebiegnięciu ulicami centrum miasta wrócili na Rynek.

Spotkanie kultur pogranicza, które w tym roku pobiło rekord frekwencji, stało się okazją do wsparcia chorej Marysi. Na tych, którzy przynieśli największą ilość plastikowych zakrętek czekały upominki, w tym szklany statek ufundowany przez Glass Studio Macieja Habrata.

Biuro podróży Why Not HOLIDAYS zorganizowało dwa konkursy, których motywem przewodnim był słonecznik, symbol Karpackich Klimatów. Autorzy najlepszych prac otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci wycieczek.

Krosno z zabytkowym zespołem architektonicznym i pięknymi, bogato wyposażonymi kościołami należy do najpiękniejszych miast Podkarpacia. Podziwiając uroki starego miasta łatwo zatrzymać klimat lata. I tak właśnie dzieje się od 2004 roku na Karpackich Klimatach.

Organizatorzy:
Urząd Miasta Krosna
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
oraz
Centrum Dziedzictwa Szkła
Muzeum Rzemiosła
Biuro Wystaw Artystycznych
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa