Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

2010

KARPACKIE KLIMATY 27 – 29 SIERPNIA 2010
Kolejną edycję Karpackich Klimatów zainaugurował koncert pięknej, barokowej muzyki Ensemble Barocum, dla której swoje podwoje otworzył zabytkowy kościół św. Wojciecha. Przez następne dwa dni, od wczesnych godzin przedpołudniowych do późnego wieczora, krośnieński rynek rozbrzmiewał porywającymi dźwiękami muzyki przyjaciół z Węgier, Słowacji i Ukrainy. Publiczności podobały się szczególnie popisy taneczne zespołu „Zala” z węgierskiego, partnerskiego dla Krosna, miasta Zalaegerszeg oraz profesjonalizm i żywiołowość „Cygańskich diabłów” - orkiestry z Bratysławy, która ma swoich fanów na całym świecie.

Krośnianie tłumnie przybywali na rynek, gdzie nie tylko rozbrzmiewała muzyka, ale można było wypić lampkę wina podczas trwającego równolegle Festiwalu Win Węgierskich im. Roberta Portiusa, a także zjeść coś smacznego, podziwiać w locie drapieżne ptaki i głosować na Ulubiony Chleb Krośnian. Prowadzący Karpackie Klimaty, aktor Stanisław Jaskułka wielokrotnie podkreślał, że nie tylko szkło jest bogactwem naszego regionu, ale także niezwykle smaczne pieczywo wypiekane w lokalnych piekarniach. Ale przecież krośnianie doskonale o tym wiedzą! Rynek Starego Miasta i przyległe do niego ulice wypełniały liczne kramy i stragany z rękodziełem artystycznym (plecionki wiklinowe, serwety, biżuteria, ceramika), malarstwem, starociami, różnorodnymi smakołykami (ciasta, chleby, miody) oraz domki winiarskie z wieloma gatunkami węgierskiego trunku.

Dziedziniec pobliskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zamienił się na czas Karpackich Klimatów w Szklany dziedziniec, który zapraszał wszystkich pięknymi, szklanymi wyrobami tutejszych hut i pracowni artystycznych, a także możliwością wydmuchania własnego arcydziełka ze szkła, które na oczach publiczności wypalane było w prawdziwym hutniczym piecu. Odbywały się także liczne wystawy twórczości plastycznej i fotograficznej, była czytelnia pod strzechą, plenerowe projekcje węgierskich filmów, bieg o Skarb Portiusa oraz Akcja GC Nowiny „Cała rodzina kupuje samochód”. Przez dwa dni pogoda dla całej Polski emitowana była w TVN METEO i TVN 24 z Krosna, a dziennikarze, prócz informacji meteorologicznych zapraszali na Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich. Tegoroczne, trzydniowe święto kultur pogranicza w Krośnie przebiegało pod patronatem Parlamentu Europejskiego.

Karpackie Klimaty to międzynarodowa impreza prezentująca wielowiekową spuściznę historyczną regionu karpackiego. Od 2004 roku stylizowana scena pozwala na prezentacje artystów Euroregionu Karpackiego, zaś rynek i okolice starówki goszczą coraz liczniejsze rzesze, korzystających z tej formy kulturalnej, mieszkańców i turystów. Wydarzenie to łączy czar zamierzchłych czasów z nowoczesnością, ukazuje nieznany powab Galicji, prezentuje jej różnorodność i zabiera w wyjątkową podróż artystyczną, kulturową i kulinarną.