Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

2006

KARPACKIE KLIMATY 2006

Karpackie Klimaty są festiwalem o charakterze międzynarodowym, który z powodzeniem wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych, a Krosno stało się miejscem spotkania twórców pogranicza przyjeżdżających do naszego miasta, by przybliżyć kulturę swoich krajów. Zanim oficjalnie, w dniu 26 sierpnia br. prezydent Krosna Piotr Przytocki otworzył Karpackie Klimaty ulicami miasta przeszedł barwny korowód. Na czele jechał wóz Portiusa z beczkami wina, za nim maszerowały, zespoły i bractwa rycerskie. Wśród otwierających imprezę byli również zaproszeni goście: Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na Uchodzctwie, ambasador Republiki Węgierskiej Mihaly Gyor, oraz Richard Hourcsik – poseł Republiki Węgierskiej. Dwa dni wypełniły występy zespołów folklorystycznych, gości i gospodarzy, była okazja do spróbowania potraw regionalnych i zakupienia wyrobów rękodzieła artystycznego. Na estradzie przygotowanej przez Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej „Na Sztukach”, świetnie nawiązującej klimatem do wiejskiej zagrody, prezentowały się zespoły z Węgier: barwny i żywiołowy zespół folklorystyczny „Zala”, mażoretki, „Teka” oraz Bractwo Rycerskie Obrońców Zamku Fuzer. Słowację reprezentował zespół country „Doliniacy”, „Tokajsky Strapec”, Studio Ruchowe AHA i orkiestra dęta „Selanka”. Z Ukrainy przyjechała do Krosna Rewia Taneczna „Leopolis”. Licznie zgromadzeni widzowie, czemu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda podziwiali także rodzimych wykonawców: Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty” z Rzeszowa, zespół śpiewaczy „Kamratki”, Miejska Górnicza Orkiestrę Dęta i „Euroband” z Krosna, zespoły śpiewacze i obrzędowe z gminy Kołaczyce oraz Fire Band i „Zygi Jazz Band” z Brzozowa, kapelę bałkańską i Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka z Przemyślana oraz grupę „Wawele”. Karpackim Klimatom towarzyszył Festiwal Win Węgierskich im. Roberta Portiusa pod hasłem „Węgierskie wina w krośnieńskim szkle”. Na stoiskach węgierskich winiarzy, za niewielką opłatą można było degustować różne gatunki win. Nowością tegorocznych Karpackich Klimatów było „Święto Chleba”, którego założeniem jest promocja tradycyjnych, regionalnych wypieków. W konkursie na Ulubiony chleb krośnian smakosze oceniali dwanaście gatunków chleba zgłoszonych przez piekarnie ze Zręcina, Miejsca Piastowego i Chorkówki. Zwyciężył chleb staropolski z piekarni P.P.H Anwit s.c. Andrzeja i Witolda Ulanowskiego z Chorkówki i będzie miał prawo nosić ten zaszczytny tytuł do sierpnia 2007 roku.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG III A Polska – Republika Słowacka oraz dofinansowany przez województwo podkarpackie.
Imprezy na Rynku Starego Miasta poprzedziło otwarcie w Galerii Biura Wystaw Artystycznych wystawy pokonkursowej IV Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”.