Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki
Karpackie Klimaty Klimatyczna Scena Klimatyczne Krosno Szklany dziedziniec Imprezy towarzyszące Teksty Strona główna

WITAMY

Gdy w barwnym korowodzie przez krośnieński Rynek przejdą kuglarze oraz ludowi artyści – to znak, że rozpoczyna się Festiwal Kultur Pogranicza KARPACKIE KLIMATY, święto wina, muzyki i folkloru.

Miasto artystów, miasto młodych, miasto spotkań. Miasto, w którym o poranku, z licznych piekarni unosi się zapach pieczonego chleba. Słowem - miasto z klimatem. Podczas Karpackich Klimatów Krosno pozwala poznać się od tej właśnie strony...

PROGRAM

KARPACKIE KLIMATY 2016

Klimatyczne atrakcje

Sztuka i smaki pogranicza - Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów. Jak co roku nie zabraknie podkarpackiego miodu. W trakcie festiwalu chętnie swoje prace prezentują artyści pogranicza. Ulica Ordynacka zamienia się prawie w unikatową karpacką galerię sztuki.

Z krosna do Krosna - IX Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. Co dwa lata Karpackie Klimaty otwiera wyjątkowa wystawa pokonkursowa prezentująca dokonania w dziedzinie artystycznej tkaniny lnianej. Tegoroczna, 9 edycja Biennale „Z krosna do Krosna” zgromadziła prace ponad stu artystów z całego świata. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zwiedzających powinien przyciągnąć fakt, iż pośród konkursów w obszarze tkaniny artystycznej w Europie trudno jest wskazać podobne wydarzenie, które  koncentrowałoby się głównie i bez mała wyłącznie na tworzywie, jakim jest len. W piątkowy wieczór (17.30, BWA) dowiemy się kto w tym roku otrzyma laury pierwszeństwa. A wystawę będzie można zobaczyć jeszcze w sobotę w godzinach 14.00 - 18.00.

Festiwal Win Węgierskich - W tym roku już po raz XIV Stowarzyszenie Portius otworzy Festiwal Wina. Zeszłoroczna, XIII edycja festiwalu zaprzecza ludowym wierzeniom o rzekomej pechowości liczby 13. Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina z Egeru, Tokaju i znad Balatonu w Centrum Dziedzictwa Szkła (piątek 21.00, sobota 17.00 i 21.00). Nowością festiwalu jest uroczyste spotkanie w restauracji Naftaya pod inspirującą i zachęcającą nazwą „Siedem dań podawanych w asyście, precyzyjne dobranych, wybitnych win z regionu Tokaj i Eger” (niedziela 16.00 oraz 20.00).

Zaklęte w szkle - Spacerując po Krośnieńskiej Starówce, w dniach festiwalu będziemy mogli zauroczyć się  krośnieńskim szkłem. Plenerowa ekspozycja przygotowana przez Centrum Dziedzictwa Szkła, miejscowe huty i pracownie artystyczne odkrywa nie tylko tradycje ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła. Pokazy
wytopu szkła, możliwość wygrawerowania na szkle, zdobienia szkła, cieszą się zawsze szczególnym zainteresowaniem uczestników Karpackich Klimatów.

Święto chleba - Karpackim Klimatom od lat towarzyszy urokliwy konkurs „Ulubiony chleb Krośnian”. Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających Krośnieńską Starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój Ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wytworami piekarniczymi o tytuł „Ulubionego chleba Krośnian”.

Międzynarodowy Plener Fotograficzny
- Koloryt festiwalu, sierpniowe barwy miasta i okolic od wielu lat zachęcają miłośników fotografii do przyjazdu do Krosna. Uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego zatrzymują czas na swych zdjęciach i prezentują uroki festiwalu, utrwalają ulotne chwile, przedmioty, magiczne festiwalowe miejsca.

Karpackie Studio - Na ulicy Piłsudskiego zagości Karpackie Studio - unikatowy program telewizyjny, w którym relacjonować będziemy wszystko co się dzieje na Karpackich Klimatach, prezentować ludzi z pasją, ukazywać piękno miasta i okolic. Można nas zobaczyć na TV Obiektyw i grupamedialna.info w piątek 16.00 - 22.00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00 - 15.00. Nasz program uatrakcyjni grillowanie z mistrzem Jackiem Świerkiem sponsorowane przez Polskie Mięso i Wędliny Łukosz.

Bieg uliczny - W niedzielne przedpołudnie, kiedy Karpackie Klimaty zaczynają się dopiero budzić, Krośnieńska Starówka wypełnia się pasjonatami sportowego trybu życia. XV Bieg Uliczny o Skarb Portiusa, organizowany przez MOSiR, będzie odbywał się następującą trasą: start godz. 11.00 - Rynek, następnie Piłsudskiego, Rondo Solidarności, Legionów, Rondo Niezapominajki, Żółkiewskiego, Rondo Zawodzie, Białobrzeska, Moniuszki, Konopnickiej, Krakowska, Piłsudskiego, Rondo Solidarności, Piłsudskiego, Rynek - Meta. Biegaczom potrzebny jest doping - dlatego wszyscy
kibicujący na trasie są mile widziani.

Karpackie Klimaty z PWSZ - Niezwykle bogata oferta zgromadzi zapewne wielu gości - warto - „Twórczo i naukowo” spędzić czas, na dziedzińcu uczelni przy ul. Kazimierza Wielkiego (sobota 11.00 - 16.00, niedziela 10.00 - 14.00) oraz w Bibliotece PWSZ. Atrakcjami są wykłady oraz spotkania z ciekawymi ludźmi a także wymiana książek (sobota 11.00 - 16.00). Będzie można spotkać się i w klimacie zielarsko - sportowo - lingwistyczno - historycznym podczas warsztatów, których uczelnia przygotowała szeroką ofertę.

Rzemieślnicy na Krośnieńskim Rynku - Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na Krośnieńskim Rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych. W ofercie dla najmłodszych znalazły się warsztaty wypieku ciastek (stoisko Cechu, niedziela 13.00 - 15.00). W tym roku przygotowano również Fryzjerskie Folkowe Show (sobota - niedziela).

Plenerowa wystawa fotografii
- W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do
rynku. W tym roku króluje uwiecznione przez fotografików piękno okolic Krosna.


Podczas Karpackich Klimatów trzeba zobaczyć:

Centrum Dziedzictwa Szkła - Piękno szklanego rzemiosła, sztuki wytopu i zdobienia szkła, kunszt artystów szkła, nowoczesne, interaktywne pokazy produkcji, malowidło trójwymiarowe, degustacja win w ramach Festiwalu Win Węgierskich - to wszystko mogą zobaczyć goście festiwalowi (piątek - sobota 10.00 - 19.00, niedziela 11.00 -
19.00).

Muzeum Podkarpackie - największa w Europie ekspozycja lamp naftowych, ponadto wystawy malarstwa, w tym cieszące się niegasnącym zainteresowaniem - iluzjonistycznego. Do dyspozycji zwiedzających w czasie festiwalu będą także dwie wystawy czasowe: „Symbole naszej historii” IPN oraz „Broń i sztuka Japonii” (piątek 10.00 - 16.00, sobota - niedziela 10.00 - 17.00).

Muzeum Rzemiosła - Instytucja Kultury z siedzibą w zabytkowym „domu z zegarem” przy ul. Piłsudskiego 19, zbudowanym dla krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza, na przełomie XIX i XX wieku. Prezentuje zwiedzającym liczne wystawy czasowe i stałą ekspozycję, związane z wymierającymi lub nieistniejącymi już rzemiosłami, daje możliwość zapoznania się z ciekawymi mechanizmami z przełomu wieków. W zarządzie Muzeum pozostaje także obiekt „Piwnicy PodCieniami” oraz Punkt Informacji Turystycznej. Instytucja zaprasza zwiedzających do odwiedzenia podczas festiwalu wystawy stałej: Dzieje rzemiosła Polski południowo - wschodniej (piątek 9.00 - 18.00, sobota - niedziela 10.00 - 16.00, sobota - dzień bezpłatny).

Wieża Farna - to niewątpliwa atrakcja turystyczna Krośnieńskiej Starówki, cały rok można odwiedzać obiekt, ekspozycja stała - Zegarmistrzostwo wraz z możliwością wysłuchania opowieści o starych zegarach i pracach Michała Mięsowicza. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja wejść (tel. 13 43 241 88) do 19.08 do godz. 15.30. (Piątek 10.00 - 18.00, sobota 10.00 - 22.00, niedziela 10.00 - 16.00. Przerwa w zwiedzaniu 11.30 - 12.30 a w sobotę również o 16.00 - 18.00 i 20.00 - 20.30). Wystawa czasowa w Wieży Farnej: Iluminacje Tomasza Prymona.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza - Instytucja jest organizatorem wielu imprez artystycznych oraz działań o charakterze edukacji kulturowej. Dysponuje dwoma obiektami, w tym nowoczesną salą widowiskową, z zapleczem mieszczącym nawet największe produkcje artystyczne. W czasie Karpackich Klimatów zaprasza do obejrzenia ciekawych wystaw czasowych (wystawa fotografii Vasyla Pylypyuka w Galeria Pomarańczowej; jubileuszowa wystawa fotografii Volodimira Norby w Galerii Fotografii, wernisaże wystaw w piątek o godz. 16.30). W hallach RCKP można też zobaczyć fragmenty kolekcji lokalnych producentów szkła oraz jeden z najciekawszych wyrobów szklanych - potężny żyrandol, złożony z 80 elementów, ważących prawie tonę, zwisający przez blisko trzy piętra (zapraszamy w piątek 10.00 - 20.00 i w sobotę 14.00 - 18.00 - RCKP, ul. Kolejowa 1).

Biuro Wystaw Artystycznych - W galerii BWA w trakcie Karpackich Klimatów można zobaczyć wystawę pokonkursową IX Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. Zapraszamy na wernisaż w piątek o 17.30 oraz w sobotę w godzinach 14.00 - 18.00. W galerii Szarej RCKP BWA zorganizowało wystawę malarstwa Sylwestra Stabryły.
(BWA, budynek RCKP, ul. Kolejowa 1).

Kościół Farny pw. Świętej Trójcy z Kaplicą Porcjuszów
- Najbardziej charakterystycznym elementem są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon „Urban” należy do
największych w Polsce. W obiekcie pełniącym funkcje bazyliki mniejszej można podziwiać liczne zabytki sztuki sakralnej, zarówno rzeźbiarskie, w tym gotycka Grupa Pasji wykonana w 1420 roku, jak i malarskie, w tym obraz Sądu Ostatecznego oraz obrazy dostosowane kształtem do ścian a także cenne nagrobki. Niezwykłą wartość muzealną przedstawiają także ambona oraz chór muzyczny (XVII w).

Klasztor oo. Franciszkanów z kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny - W podziemiach kościoła znajdują się groby rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów z którymi wiąże się jedna z krośnieńskich legend. Poświęcona jest im
także tzw. „kaplica miłości” (kaplica Oświęcimów) pw. NMP i św. Stanisława ze Szczepanowa (XVII w.) według projektu mediolańczyka Wincentego Petroniego. W kaplicy znajduje się także sztukateria włoskiego mistrza Giovanniego Battisty
Falconiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Murkowej, koronowany w 2010 przez ks. kard. Stanisława Dziwisza oraz ks. abpa Józefa Michalika. Kościół jest miejscem wystawienia relikwii św. Jana z Dukli.
Kościół i Klasztor oo. Kapucynów - Pobudowany w stylu barokowym, z kamienną fasadą, sklepieniem kolebkowym, i przylegającymi pomieszczeniami klasztornymi. Jest siedzibą Parafii Podwyższenie Świętego Krzyża. Budowla z kamienia z kamieniołomu w Czarnorzekach. Pierwotna polichromia wnętrza świątyni, z elementami malarstwa iluzjonistycznego, wykonana przez Franciszka Smuglewicza i A. Kucharskiego. Dziedziniec przedkościelny z kamienną figurą Matki Bożej pośrodku, otoczony oryginalnym ogrodzeniem z postaciami męczenników: Św. Wojciecha i Jana Nepomucena, z Drogę Krzyżową, z obrazami namalowanymi przez W. Barwickiego. W kościele i klasztorze są obrazy Matki Bożej, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy i św. Feliksa z Cantalice.

Punkt Informacji Kulturalno Turystycznej - W celu poszerzenia swej wiedzy o istotne dla gości festiwalowych szczegóły zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej, gdzie będzie także można nabyć niepowtarzalne pamiątki z Krosna, zapoznać się również z bogatą ofertą wydawnictw turystycznych i popularno - naukowych, dotyczących Krosna i okolic (piątek 9.00 - 18.00, sobota - niedziela od 10.00.


KLIMATYCZNA SCENA
Wiemy, że lubisz muzykę. Któż z nas jej nie lubi? Mamy coś dla Ciebie: godziny koncertów znakomitych grup folkowych, ludowych i śpiewaczych. Na klimatycznej scenie wystąpią zespoły ludowe, folkowe - prezentujące sztukę karpackich krajów - tę najdawniejszą i tę kontynuującą tradycje przodków, ale zaaranżowaną w nieco nowocześniejszy sposób. Węgierskie czardasze mieszają się ze słowackimi krzyżakami i polskimi mazurami, nie tylko na scenie pełnej artystów pogranicza, ale też wśród międzynarodowej publiczności wypełniającej krośnieński rynek.

Nie martw się, jeżeli nie znasz nazw wszystkich zespołów występujących na estradzie! Po Karpackich Klimatach będziesz ich zagorzałym fanem. Oni doskonale wiedzą, jak to jest, gdy „się ma muzykę we krwi”.

Zalai Zalaegerszeg to ulubieńcy krośnieńskiej publiczności z partnerskiego dla Krosna, węgierskiego miasta Zalaegerszeg. Zespół został założony w 1957 r. i od lat pracuje nad tym, aby być jednym z najpopularniejszych amatorskich zespołów we własnym kraju. Członkowie zespołu to około 20-letni młodzi artyści, których liczba aktywnych oscyluje wokół 40. Dyrektorem artystycznym i choreografem jest János Varga. Zespół oraz jego władze zaangażowane są w poszukiwanie i odtwarzanie autentycznego folkloru centralnej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Węgier,
czy regionów Karpat i Transylwanii.

Cimbálová Muzika Vinár powstał na początku tego tysiąclecia. Trzon zespołu tworzy ośmiu muzyków, głównie byłych członków folklorystycznej grupy Vlčnovjan. Z zespołem współpracują ponadto inni śpiewacy i muzycy grający na różnych instrumentach. Vinár to grupa ambitnych, doświadczonych muzyków, którzy na swoim koncie mają wiele występów w kraju i za granicą. W swoim repertuarze mają zarówno własne aranżacje utworów folklorystycznych jak również muzykę stworzona przez nich samych.

Kapela Hanki Wójciak to zespół grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. Liderka grupy, Hanka, wygrała 46 Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory „Modlitwa” oraz „Artyści”. Współpracowała m.in. z Jarkiem Śmietaną, Anną Treter, Kubą Ostaszewskim. W Radiu Kraków prowadzi audycję Wieczór Panieński poświęconą piosence literackiej. W muzyce Kapeli Hanki Wójciak słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.

Czeremszyna to zespół należący do czołówki folkowych zespołów w Polsce, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 r. w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk. Na instrumentarium zespołu składają się: akordeon, gitara, mandolina, mandola, skrzypce, bałałajka basowa, sopiłki, fujara słowacka, perkusja, instrumenty perkusyjne. Muzyka kapeli odzwierciedla różnorodność Podlasia, w którym harmonijnie współżyją kultura polska, ukraińska i białoruska.

A Gdzie To Dawniej Stroiło inspirują się pieśniami wykonywanymi kiedyś przez ludność łemkowską. Aranżacje starają się unowocześnić wg własnego widzimisię. Za stronę wokalną odpowiadają Łemkinie: Sabina i Anna Romańczak. Za stronę instrumentalną odpowiadają: Staszek Grela (gitara), Bartek Bykowski (bas), Jakub
Chodyniecki (instrumenty perkusyjne) oraz Przemek Polański (akordeon). Zespół jest pomysłodawcą i organizatorem „Wieczorów Łemkowskich” odbywających się w Barze Monika w Krośnie. Ich dotychczasowe osiągnięcia to: premiera LP „Chyża” w grudniu 2015 r., tytuł Finalisty X Galicja Blues Festiwalu oraz tytuł Laureata Wyróżnienia na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie oraz Zdobywca Nagrody Prezydenta Miasta Lublina, Oficjalna Preselekcja do Fryderyków 2016 w kategorii Debiut Fonograficzny oraz Album Roku „Chyża”, II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Zespołów Folkowych w Ulanowie, Nagroda TV Obiektyw na Przeglądzie „Garaż” 2016 w Sanoku. Ich największą nagrodą są i pozostaną nasi przyjaciele, którzy bez względu na szerokość geograficzną licznie
przybywają na nasze koncerty...

Tuhaj-Bej powstał w 2005 roku wśród przyjaciół, których połączyło zamiłowanie do kultury Wschodu a swoją nazwę zawdzięcza niepokornemu Tuhaj-Bejowi, którego burzliwe losy oraz ekspresja odzwierciedlają charakter wykonywanej muzyki. Zespół prezentuje energetyczną muzykę folkową zakorzenioną w tradycji Wschodu okraszoną elementami muzyki współczesnej i rocka. Wizytówką zespołu są pełne ekspresji koncerty oraz melodyjne, dynamiczne utwory, w których mocne brzmienie gitar i bębnów zestawiono z dźwiękiem tradycyjnych instrumentów takich jak sopiłka
i akordeon. Tuhaj-Bej wykonuje własne, nieraz bardzo zaskakujące aranżacje znanych melodii tradycyjnych, jak również melodii nowoczesnych a także utwory autorskie, z wielką radością przyjmowane przez publiczność.

Hoverla to polsko-ukrainski zespol folk-rockowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, jazzem, reggae i ska. Muzycy zespołu śpiewają w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Połączenie mocnej rockowej sekcji z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnym, słowiańskim wokalem tworzy niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.
OSP Bronx (Ochotnicza Sekcja Paramuzyczna Bronx) - jej trzon stanowią dwaj muzycy - Andrzej Boczar i Paweł Ungeheuer. Od zawsze związani z Krosnem, tu się urodzili, wychowali, mieszkają do dziś, to tutaj, wiele lat temu, zakładali pierwsze zespoły, występując potem na scenach całego kraju. Ostatni ich projekt to wydana niedawno
płyta, która mogła mieć tylko jeden tytuł - Krosno. Własne kompozycje i teksty opisują to co przez lata dojrzewało w ich sercach. Nostalgia z akustyczna gitarą w tle - to właśnie jest OSP Bronx.

Ania Broda śpiewa, gra cymbałach i bębnach. Wymyśla autorskie piosenki, kołysanki i inne miniatury muzyczne. Inspiruje ją piękna poezja dziecięca - szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szuka nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni. Surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna. Liryki, absurdalne i rozśmieszające, pełne fantazji i czarodziejskiego smaku słowa do łez wierszyki wzruszające prostotą i czułością.

Rusychi to ukraiński zespół folkowy, pochodzący z Bilhorodu Dnistrowskyego (rejon odeski). Pierwszy występ zespołu odbył się w 2005 roku. Już od 10 lat zespół pragnie zachować niepowtarzalność dawnej muzyki ukraińskiego narodu i przenieść ją w czasy współczesne. Głównym celem i misją zespołu jest popularyzacja muzyki ludowej oraz połączenie kultury przeszłości z przyszłością. Repertuar stanowią ballady oraz obrzędowe, jaskrawe instrumentalne projekty muzyki gór, stepów i morza z wykorzystaniem m.in. elementów rocku, funku, reggae, country, popu.

W programie zespołu są także polskie pieśni ludowe oraz piosenki z różnych krajów.
Podstawę repertuaru stanowi dawna muzyka z elementami dzisiejszych rytmów i harmonii.

Sokół Orkestar
jest odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną, zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został tu położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów. Ale nie tylko. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii są tu również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie. Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. A wszystko to uderza z piorunującą siłą instrumentów dętych blaszanych. Dzięki dużej rozpiętości fascynacji muzycznych program artystyczny orkiestry nabiera wyrazistego charakteru, wywodzącego się z jazzowych korzeni, co w połączeniu z wpływami muzyki etnicznej daje oryginalną poetykę.


DZIECIĘCE KLIMATY

Najmłodszych uczestników Karpackich Klimatów zapraszamy na wspaniałe warsztaty i spektakle, przygotowane specjalnie dla dzieci, ale i rodziców, którzy odnajdą w sobie choć odrobinę dziecka z przyjemnością spędzi z nami czas.
Firma pomalujmy.pl przygotowała specjalne stanowisko, młodzież z krośnieńskiego Liceum Plastycznego będzie wykonywać wszystkim etniczne makijaże i tatuaże.

W piątek i sobotę niezapomniane spotkanie z Teatrem Małe Mi, który na dobre zadomowił się na Karpackich Klimatach. Przedstawienia tej grupy cieszą się wielką sympatią widzów na całym świecie, a i najmłodszej publiczności naszego festiwalu bardzo przypadły do gustu. Tym razem zobaczymy historię Alibaby z trochę mniejszą ilością rozbójników oraz posłuchamy jakie opowieści snuje księżyc.

W niedzielę trzy różne opowieści zaprezentuje Teatr Lalek Pinokio. Przygotowaliśmy także wyjątkowe warsztaty. Ponieważ chcemy naszych gości festiwalowych troszkę zaskakiwać, ukryliśmy nasze działania warsztatowe pod tajemniczymi nazwami.

Jesteśmy przekonani, że bardzo się wszystkim spodobają.

Zapraszamy do wspólnego tworzenia!
piątek, 19 sierpnia 2016
16.00 - 18.00 - Warsztaty z Teatrem Małe Mi - „Trzecia strona kija”
18.00 - 19.00 - Warsztaty „Spinaczowe zoo”
19.00 - Spektakl Teatru Małe Mi „Alibaba i czterech rozbójników”
sobota, 20 sierpnia 2016
16.00 - 18.00 - Warsztaty z Teatrem Małe Mi „Łapacz snów - łapacz opowieści”
18.00 - 19.00 - Warsztaty „Etnokolaż”
19.00 - Spektakl Teatru Małe Mi „Selene i gwiazda - księżycowe opowieści”

niedziela, 21 sierpnia 2016
11.00 - 13.00 - Warsztaty „Etnokolaż”
13.00 - 15.00 - Warsztaty „Spinaczowe zoo”
15.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio „Zaczarowany las”
15.30 - 17.00 - Warsztaty „Słomiane strachy na wróble i lalki motanki”
17.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio „Kłamstwa kozy”
17.30 - 19.00 - Warsztaty „Karpackie chaty”
19.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio „Przygody wesołego psiuncia”


PROGRAM

RYNEK - piątek, 19 sierpnia 2016

16.00 - Zalai Zalaegerszeg (Węgry)
17.30 - Cimbálová Muzika Vinár - Uherské Hradiště (Czechy)
19.00 - Kapela Hanki Wójciak (Polska)
20.30 - Uroczysta inauguracja Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich
21.30 - Czeremszyna (Polska)

RCKP, BWA, ul. Kolejowa 1

16.30 - Wernisaż wystaw fotograficznych Volodymyra Norby oraz Vasyla Pylypyuka
17.30 - Wernisaż IX Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”

RYNEK - sobota, 20 sierpnia 2016

15.00 - Zalai Zalaegerszeg (Węgry)
15.30 - Cimbálová Muzika Vinár - Uherské Hradiště (Czechy)
16.15 - SAMI Sárospatak (Węgry)
17.00 - A Gdzie To Dawniej Stroiło (Polska)
19.00 - Tuhaj-Bej (Polska)
20.30 - Hoverla (Polska/Ukraina)
22.00 - OSP Bronx (Polska)

RYNEK - niedziela, 21 sierpnia 2016

11.00 - XII Bieg Uliczny „o Skarb Portiusa”
15.00 - SAMI Sárospatak (Węgry)
16.30 - Ogłoszenie wyników Konkursu na Ulubiony Chleb Krośnian
17.00 - Ania Broda z Zespołem (Polska)
19.00 - Rusychi (Ukraina)
20.30 - Sokół Orkestar (Polska)


UWAGA - Podane godziny rozpoczęcia poszczególnych elementów programu są orientacyjne i mogą ulec zmianie.


Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” zatrzymaj klimat lata!


FILM PROMOCYJNY

LOKALIZACJA

AKTUALNOŚCI

Karpackie Klimaty 2017 już tuż, tuż ...

2017.06.16
Co roku Karpackie Klimaty przyciągają do Krosna gości z kraju i z zagranicy. Już dziś zapraszamy na krośnieński rynek, gdzie w dniach 17 - 20 sierpnia można będzie delektować się połączeniem muzyki i tańca, zapachem świeżo pieczonego chleba oraz smakiem charakterystycznych dla tej części Polski potraw. Zapraszamy na naszego Facebooka: https://www.facebook.com/karpackieklimaty/

„Strach na wróble na wesoło”

2017.06.16
Karpackie Klimaty zbliżają się coraz większymi krokami. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i miesięcznik „Kumpel” zapraszają najmłodszych do udziału w naszym konkursie „Strach na wróble na wesoło”. Zadaniem uczestników zabawy będzie wykonanie przestrzennego stracha na wróble dowolną techniką. Prace prezentowane będą podczas Karpackich Klimatów, a dla zwycięzców

Zaproszenie dla Wystawców

2017.06.16
Karpackie Klimaty to impreza podkreślająca niepowtarzalność i wielokulturowość naszego regionu. Każdego roku na krośnieńskim rynku i prowadzących do niego uliczkach swoje stoiska rozstawiają najróżniejsze firmy z całej Polski i pogranicza. Królują wyroby masarskie, sery, chleby, miody, ciasta, ale nie brakuje też biżuterii, szkła, odzieży.Karpackie Klimaty to trzydniowe święto w ramach którego